Sismik Duvar Destek Elemanları

SİSMİK DUVAR DESTEK ELEMANLARI

 

Türkiye, deprem bölgesinde olup tarihi boyunca birçok büyük deprem yaşamıştır. Her depremi farklı tecrübelerle atlatmış, farklı sonuçlar elde etmiştir. Yaşananlar, yeni deprem yönetmelikleri ve yeni tasarım yaklaşımları oluşması gerektiğini göstermiştir. Bu anlamda incelenmesi gereken konulardan biri de yapısal olmayan iç ve dış duvarlardır. Geçmişten beri duvarların taşıyıcı eleman olarak görülmemesi sebebiyle hem tasarımcılar duvar modelde deprem etkisini göze almamış, hem de uygulayıcılar tarafından inşası önemsenmemiştir. Bu yaklaşım depremlerde can ve mal kaybına sebep olmuştur. Günümüze kadar olan büyük depremler mal kaybının %30’unun duvarlar sebebiyle oluştuğunu göstermiştir. Bu da deprem esnasında oluşan kayıplarda duvarlarının önemini vurgulamaktadır.

Arfen BRB Sismik Yapı Teknolojileri İnşaat Limited Şirketi, duvarlar için deprem ve rüzgar kuvvetleri karşısında hasarı en aza indirecek elemanlar tasarlayıp üretmiştir. Duvarların tasarımında bina yer değiştirmelerinin ve bina statiğinin etkilemeyeceği göz önüne alınmış, duvar kapasitesinin gelen kuvvetten fazla olmasına dikkat edilmiştir. Duvarların bir doğrultuda hareketi devam ederken diğer doğrultuda mukavemeti korunmaktadır. Bu hareketin doğru şekilde gerçekleşmesi için kolon-duvar ve kiriş-duvar arasında belirlenen miktarda boşluk bırakılmaktadır, aynı zamanda çerçeve içinde duvarın uygun şekilde sabitlenmesi gerekmektedir. Duvar ve kolon arasındaki boşluk kat yüksekliğinin yüzde biri kadardır. Kirişle duvar arasındaki boşluk da maksimum sehim miktarı veya 25 mm olarak belirlenmiştir. Boşluklar taş yünü, strafor vb. malzemelerle doldurulmaktadır.

Arfen BRB Duvar Destek Elemanları U şeklindedir ve doğrultusu boyunca ilave donatılar bulunmaktadır. Malzeme bakımından paslanmaz çelik veya galvanize çelik tercih edilmiştir. Yapılan araştırmalar, U şeklinde seçilen destek elemanı sayesinde duvarın her iki yöndeki hareketini de doğru şekilde yaptığını, duvarı çok iyi saran bir destek elemanı olduğunu göstermiş, ilave donatılar da duvara diğer yönde gelen kuvvetlere karşı önemli derecede koruma sağlamıştır. Duvar uzunluğunun 4 m, duvar yüksekliğinin 3.5 m ile sınırlandırılması gerekmektedir, 4 m yi aşan duvar boyu veya 3.5 metreyi aşan duvar yüksekliğinde, sisteme destek kolon elemanı eklenmelidir.

 

İLETİŞİME GEÇİN

Daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Çerkeşli OSB Mahallesi İMES 3 Bulvarı No:27 Dilovası/KOCAELİ, TÜRKİYE.
+90 (262) 502 03 82
info@arfenbrb.com