TMD - AYARLI KÜTLE SÖNÜMLEYİCİ

AYARLI KÜTLE SÖNÜMLEYİCİ / TUNED MASS DAMPER (TMD)

 

Yapının dinamik yükler altında tepkisini azaltmak için yapıya eklenen, kütle, yay ve sönümleyiciden oluşan cihazdır. Yapı frekansı ile cihaz frekansı üzerinde çalışmalar yaparak tepki kuvvetlerini azaltmaya çalışmak temel amaçtır.

Köprü ve zeminlerde dikey yönlü titreşimlerin, ince yapılarda yatay titreşimlerin azaltılması, yüksek katlı binalarda salınım kontrollerinde, uzun konsol döşemelerde, büyük açıklıklarda ve birçok yapıda sismik ve rüzgar etkilere karşı TMD cihazları kullanılabilir.

TMD sistemi yay kütleci veya sarkaç sistem olarak tasarlanabilir. Bu sistem sayesinde titreşim sorununa optimum çözüm sağlanmaktadır. Titreşim frekansına göre gerçek zamanlı frekans ve sönümle kontrolü sağlanır. Farklı sorunlar altında farklı TMD tasarımları önerilebilir, farklı yaklaşımlarda bulunulabilir. Ülkemizde ve dünyada da bunun birçok örneği mevcuttur. TMD sistemi bakım gerektirmeyen, uzun ömürlü bir sistemdir.

Altin Core mühendislik ekibi, titreşim alanındakı deneyimleriyle projenizin titreşim problemlerini çözecek uygun bir cihaz tasarlayıp, üretip sunacaktır.

 

İLETİŞİME GEÇİN

Daha detaylı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Çerkeşli OSB Mahallesi İMES 3 Bulvarı No:27 Dilovası/KOCAELİ, TÜRKİYE.
+90 (262) 502 03 82
info@arfenbrb.com